Materiály

Polykarbonát - unikátny materiál

Vákuový systém Vaculife je jedinečný aj vďaka použitým materiálom.
Materiály, ako aj celý systém, sú prísne posudzované a spĺňajú príslušné normy kvality. Vyhoveli náročným testom a získali CERTIFIKÁT Inštitútu pre testovanie a certifikáciu v Zlíne.

Polykarbonát (PC), z ktorého sú vyrobené nádoby na vákuové uskladnenie, patrí medzi termoplasty. Spracováva sa lisovaním alebo vstrekovaním za tepla. Má výbornú tepelnú i protinárazovú odolnosť, dobré optické vlastnosti. Okrem nádob do domácností sa z neho vyrábajú nádoby pre laboratóriá, elektronické prístroje, displeje, osvetlenie a podobne.
Ďalším použitým materiálom je polypropylén (PP) s veľmi dobrou odolnosťou proti pôsobeniu chemických látok i proti mechanickému poškodeniu. Používa sa nielen v potravinárskom odvetví v obalovej technike, ale aj v textilnom priemysle, v laboratóriách, ako aj v zdravotníctve na výrobu chirurgických nití pre svoju fyziologickú neutrálnosť.
Pri  výrobe vreciek s vákuovým ventilom bol použitý polyetylén (PE) a polyamid.
Polyetylén patrí do skupiny termoplastov a z ekologického hľadiska je šetrnejší ako napr. PVC. Je vysoko odolný proti kyselinám i zásadám, vyniká vysokou priepustnosťou vody a plynov, z fyzikálneho hľadiska sa vyznačuje  vysokou pevnosťou a prieťažnosťou. Používa sa najmä pri výrobe fólií, vriec, nádob, ale aj v stavebníctve, strojníctve, zdravotníctve. Vrecká sú pre jeho teplotnú stálosť použiteľné iba do teploty +80 °C.
Polyamidové vlákna sa vyznačujú vysokou pevnosťou za sucha, odolnosťou proti oderu, pružnosťou,  odolnosťou proti biologickým i chemickým látkam.
Z hľadiska ochrany prírody sú použité materiály v čo možno najväčšej miere recyklovateľné.

Náš test:
Vynikajúcu odolnosť polykarbonátu proti tlaku sme otestovali pod kolesami osobného auta s hmotnosťou cca 2 t. Nádobu na vákuové uskladnenie sme položili na dlažbu dolu vrchnákom a jedným kolesom sme na ňu vyšli. Nádoba nepraskla a nezmenila ani svoj tvar. Nemusíte sa teda báť, ak vám pri manipulácii padne na zem. Nádoby sú silné, lesklé, priehľadné a mimoriadne odolné. Z tohto materiálu sú vyrobené aj vrchnáky na hranatých nádobách.